کمال‌گرایی چیست؟

کمال‌گرایی چیست؟

 

کمال‌گرایی چیست و چرا برخی از افراد نمی‌توانند کار خودشان را تمام کنند؟

این سؤالی است که ذهن خیلی‌ها‌ را درگیر خود کرده‌است؛ از طرفی خیلی‌ها دوست دارند وقتی کاری را شروع می‌کنند  کاری عالی، بدون نقص و در نهایتِ درستی و تأثیرگذاری آن را تمام کنند. درواقع همان ویژگیِ کامل‌گرایی که مدت‌ها آفت کارهایم بوده و فوق‌العاده از این بابت اذیت می‌شدم. بعدها متوجه شدم که این ویژگی اصلاً نتیجه خوبی برای من به دنبال نداشت. به این صورت که یا اصلاً رضایتم جلب نمی‌شد یا آن کار را رها می‌کردم و از انجامش منصرف می‌شدم و یک صفر و صدی مطلق بودم.

کمال‌گرایی perfectionism یا ایده‌آل‌گرایی صفتی است که انسان به طور وسواس‌گونه‌ای دوست دارد از همان ابتدا همه چیز کامل باشد و حتی کوچکترین نقصی را قبول ندارد.

کامل‌گرایی دشمن اصلی اعتماد به نفس self confidence است. درواقع اعتماد به نفس، داشتن مهارت کافی و تصویر ذهنی درست نسبت به توانایی خود در انجام کار می‌باشد. یعنی به لحاظ ذهنی مطمئن باشیم می‌توانیم کار مورد نظر را با کیفیت مطلوبی انجام دهیم.

دوستان! واقعیت این است که “همیشه همه چیز عالی نمیشه”؛ چون ما انسان هستیم و محصولاتی که به دست ما ساخته می‌شود بدون عیب و نقص نخواهد بود و درگذر زمان رفته رفته کامل و کامل‌تر می‌شود.

مارک تواین می‌گوید: من ترجیح می‌دهم برای کارهایی که انجام دادم حسرت بخورم تا کارهایی که انجام ندادم.

لذا اگر چنین نگاهی در ما ماندگار باشد از انجام خیلی از کارهای مورد علاقه خود بازخواهیم ماند و جز حسرت و ندامت در آینده پیامدی نخواهد داشت. لذا برای رفع این معضل باید به دنبال راه چاره بود.

در اینجا می‌خواهم تکنیکی به نام اَجایل deadline یا ضرب‌العجل رو به شما معرفی کنم. به این صورت که وقتی قصد انجام کاری را داشتید و تصمیم خودتان‌ را گرفتید که اقدام کنید؛ دیگر دست دست نکنید و آن کار را فوراً انجام دهید و به یک نتیجه حداقلی از آن کار برسید.

درواقع با این کار به خودتان خیلی کمک می‌کنید و یک سری از قفل‌های ذهنتان شکسته می‌شود و این حساسیتِ الزام داشتن بر کامل بودن کار وقتی اولین گام را برمی‌دارید برداشته می‌شود و متوجه می‌شوید که انجام دادن آن چقدر سهل و آسان بوده است.

 

هفت نکته کاربردی اگر شما هم با این مشکل مواجه‌اید:

  • انجام کار در کوتاه‌ترین زمان ممکن
  • تعیین مهلت انجام کار
  • گرفتن نتیجه حداقلی
  • کامل کردن کار به مرور
  • به نکات مثبت کار توجه کردن
  • داشتن الگوی موفق
  • مساعدت از دیگران
  • به صورت گروهی کار کردن

 

 

پاسخی بگذارید

بستن منو